Shatavari, známá také pod odborným názvem Asparagus racemosus nebo označením „ta, která má sto manželů“, je bylina patřící do vyšší klasifikace chřestů. Jedná se o bylinu s adaptogenním účinkem. Adaptogenní byliny pomáhají tělu vyrovnat se s fyzickým a emocionálním stresem. Shatavari je v ájurvédské medicíně považována za tonikum pro zlepšení celkové vitality a hormonální rovnováhy. Ájurvéda považuje shatavari za velmi důležitou a zejména pro ženy prospěšnou bylinu. Po staletí se používá k podpoře hormonálního systému ve všech fázích ženského reprodukčního cyklu. Podrobnější informace o účincích shatavari se dočtete v našem článku Shatavari, pro hormonální rovnováhu.
Proti vypadávání vlasů
Jak již bylo zmíněno, shatavari je bylina s adaptogenními účinky. Pomáhá tělu vyrovnat se s fyzickým a emocionálním stresem. Nadměrný či chronický stres může být jedním z důvodů vypadávání vlasů. Většina žen trpí nadměrným vypadáváním vlasů i v důsledku hormonální nerovnováhy. Příčinou může být i puberta, těhotenství, kojení, menopauza, PCOS (syndrom polycystických ovarií) a jiné. Shatavari pomáhá při vyrovnávání hladin estrogenů, hlavních ženských pohlavních hormonů. Pokud je hladina estrogenů vysoká, má shatavari tendenci ji snižovat, a naopak v případě nízké hladiny ji i zvyšovat. K účinným látkám obsažených ve shatavari patří fytoestrogeny, alkaloidy, antioxidanty, třísloviny, alkaloidy a saponiny. Díky vysokým hladinám fytoestrogenů působí příznivě na hormonální soustavu žen. Fytoestrogeny se vážou na estradiolový receptor, což má příznivý vliv především pak v období menopauzy, kdy dochází k nedostatku estradiolu.
Posílení vlasů, zklidnění pokožky
Shatavari obsahuje mimo jiné i živiny, které pomáhají zklidnit suchou pokožku hlavy a posílit vlasové kořínky. Bylina je bohatá na minerální látky, jako je vápník, hořčík, železo, měď a zinek. Protizánětlivé vlastnosti této byliny pomáhají zklidnit pokožku hlavy. Shatavari také zabraňuje podráždění pokožky a pomáhá jedincům s tendencí pocitu svědění ve vlasech. Posiluje také vlasové kořínky tím, že podporuje krevní oběh. V neposlední řadě i pomáhá udržovat přirozenou barvu vlasů a zabraňuje předčasnému šedivění.
Shatavari však není bylina určená jen pro ženy. Nápomocná může být i mužům. Ájurvéda považuje shatavari za látku dlouhověkosti a afrodiziakum zvyšující plodnost. Všechny výše zmíněné příznivé účinky na vlasy, jako například zmírnění vypadávání vlasů, zklidnění vlasové pokožky či zpomalení šedivění mohou pomoci i mužům.
Bezpečnost a formy užívání
V současné době nejsou poznatky o shatavari podloženy klinickými studiemi, jedná se pouze o nepotvrzené hypotézy a historické poznatky z ájurvédské medicíny. V ájurvédě se uvádí, že Asparagus racemosus je absolutně bezpečnou bylinou i pro dlouhodobé užívání včetně těhotných a kojících žen. Systémové podávání vyšších dávek nevyvolalo žádnou abnormalitu ve vzorci chování myší a potkanů. Někteří distributoři nedoporučují podávání shatavari dětem mladších 15 let, dále však i těhotným a kojícím ženám. Je vhodné její užívání konzultovat s lékařem.
Z kořenu shatavari si lze připravit vyživující masku na vlasy tak, že se smíchá prášek ze shatavari se lžící mléka a důkladně se vymíchá v hladkou pastu. Následně se maska nanese na pokožku hlavy a vlasy v celé jejich délce. Maska se nechá přibližně 30 minut. působit a poté se pod tekoucí vodou omyje. Využít lze shatavari i ve formě doplňků stravy, nejčastěji ji lze zakoupit ve formě kapslí.
Zdroje:
Wilson, D., What is Shatavari and How Is It Used?, 2017. shorturl.at/oSVW8
Kishore P, Pandey PN, Pandey SN, Dash S. Treatment of duodenal ulcer with Asparagus racemosus Linn. J Res Indian Med Yog Homeo 1980;15:409-15.
Goyal, R. K., Singh, J., Harbans L. Asparagus racemosus – an update. Indian Journal of Medical Sciences. Vol. 57, Num. 9, 2003, pp. 408-414. ISSN: 0019-5359
Aromaterapie je alternativní léčebná metoda, která využívá esenciálních (éterických) olejů z rostlin k podpoře fyzického a psychického zdraví člověka. Esenciální oleje pocházejí ze semen, stonků,…
Shatavari (Asparagus racemosus) je v ájurvédě považována za královnu bylin pro ženy. V sanskrtu se shatavari překládá jako „ta se sto manželi“, což signalizuje silné reprodukční vlastnosti byliny.…
Ašvaganda (Withania somnifera) je považována za silný adaptogen a antistresový prostředek, který by mohl mít určitý potenciál ke zlepšení fyzického výkonu. Ašvaganda je bylinou hojně využívanou…
Diskuze